19 Şubat 2016 Cuma

Fermente Mutfağım Yıllanmış Ekşi Mayası Elinize Ulaşınca Yapılması Gerekenler


Taş değirmen (Ata tohumu) tam buğday unundan ürettiğim ekşi maya artık 1 yaşını geçti. Yıllanan ve güçlenen ekşi maya ile ekşi mayalı ekmekte mükemmel sonuca ulaşmak çok daha kolaydır. Genç mayalarla yapılan denemeler maalesef hüsranla sonuçlanır. Yıllanmış, kolay kabaran ve ekmekleri nefis olan kendi ürettiğim ekşi mayamdan dileyen üyelerimiz sipariş verebilir. Canlı ekşi maya eline ulaştığı zaman yapmanız gereken işlemler aşağıda yazmakta.

Benden ekşi maya isteyen değerli üyelerimiz için dikkat etmeleri gereken en önemli unsurun öncelikle hijyen olması gerektiğini belirtmek istiyorum. Ekşi mayayı içine koyacağınız cam kavanozu ve kapağını mutlaka kaynar su ile ya da doğal ev sirkesi ile dezenfekte edin. Dezenfekte işlemi ekşi mayanın tüm yaşamı boyunca bakteri bulaşmasının önüne geçmek için son derece önemli. aksi halde ekşi maya zararlı bakteriler sayesinde ölebilir. Ekşi mayayı her besleyişte kullanacağınız kaşık dezenfekte edilmiş bir kaşık olmalı. Tahta kaşık kullanmayın çünkü tahta kaşık mikrop ve bakterileri tutma özelliğine sahiptir. Bunun yerine kaliteli bir markanın silikon kaşığı ya da çelik kaşık kullanın. 
Yapmanız gerekenler şunlar;
1-Maya elinize cam bir kavanozda ulaşacak, kavanozu değiştirmenize lüzum yok. 
2-Mayayı maya ile aynı oranda un ve su ile besleyip (2 yemek kaşığı tepeleme gerçek un, 5-6 yemek  kaşığı kadar içme  suyu)  un ve suyu eklerken mayanın kendi kıvamını korumaya dikkat edin. 
3-Kavanozun ağzını aralık bırakarak mayanızı oda sıcaklığında bekletin.(göz göz olup 2 katına çıkana kadar)
4-Mayayı ekmek yapmadığınız zamanlarda dolaptan çıkararak madde 2 de ki gibi un ve su ile besleyin.Ekşi maya nasıl saklanmalı yazımı okuyunuz.
Ekşi maya ile yapabileceklerinizin bir sınırı yok. Normal bu zamana kadar kullandığımız endüstriyel mayanın kullanıldığı tüm alanlarda artık ekşi mayanızı kullanabilirsiniz. Evet ekşi maya şıp diye 40 dakikada size hamur kabartamaz, biraz zamana ihtiyacı vardır. Ama ona ayırdığınız zaman karşılığı o size sağlık ve lezzeti garanti eder. Bence buna fazlasıyla değer.

Afiyet olsun.

Online sipariş vermek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. https://www.fermentemutfagim.com/

 Ekşi maya nasıl saklanmalı
Ekşi mayalı ekmek yapılışı
Ekşi mayalı taş fırın ekmeği
Gerçek ekmek
Ekşi mayalı Siyez ekmeği
Ekşi mayalı çavdar ekmeği
Ekşi mayalı sokak simidi
Ekşi mayalı tahinli bazlama
Ekşi mayalı haşhaşlı çörek
Ekşi mayalı ev pizzası


8 yorum:

 1. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 2. Bunu karabugday yada kinoa gibi bi undan denedini mi yapmayi? Glutensiz seçenek olurdu

  YanıtlaSil
 3. Merhaba, ekşi mayayı besledikten sonra 1 günde 2 katına ulaşıyor. Ancak ben 3. Beslemede yanlışlıkla dolaba kaldırmayı unuttum ve 5 gün oda sıcaklığında kaldı. Bir sorun yok gibi görünüyor ama sizce sorun olur mu? Doğrudan bu şekilde dolaba mı kaldırmalıyım? Yeniden besleyip mi kaldırayım sizce? Calışmalarınızda başarılar dilerim..çok güzel şeyler yapıyorsunuz..bol kazançlar..-:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ölmüş olma ihtimali büyük. Yeniden besleyip kabarıp kabarmadığına göre zaten bunu anlarsınız.

   Sil
 4. merhaba,

  maya siparişi verdim. maya geldiği zaman hemen kullanabilirmiyim. yoksa mayayı çoğaltacakmıyım.

  teşekkür ederim.

  iyi akşamlar.

  YanıtlaSil
 5. " Madde 4-Mayayı ekmek yapmadığınız zamanlarda dolaptan çıkararak madde 2 de ki gibi un ve su ile besleyin."

  Bu besleme işlemini yapıp oda fermente olmasını oda sıcaklığında mı beklemek lazım yoksa besleyıp hemen dolaba mı kaldırmak lazım?

  YanıtlaSil
 6. "Madde 4-Mayayı ekmek yapmadığınız zamanlarda dolaptan çıkararak madde 2 de ki gibi un ve su ile besleyin."


  Mayayı besledikten sonra fermente olması için gereken süreyi oda sıcaklığında goz goz olana kadar mı beklemek lazım yoksa besler beslemez hemen dolaba mı geri koymalıyız?
  Tesekkurler

  YanıtlaSil