19 Şubat 2016 Cuma

Fermente Mutfağım Yıllanmış Ekşi Mayası Elinize Ulaşınca Yapılması Gerekenler


Taş değirmen (Ata tohumu) tam buğday unundan ürettiğim ekşi maya artık 1 yaşını geçti. Yıllanan ve güçlenen ekşi maya ile ekşi mayalı ekmekte mükemmel sonuca ulaşmak çok daha kolaydır. Genç mayalarla yapılan denemeler maalesef hüsranla sonuçlanır. Yıllanmış, kolay kabaran ve ekmekleri nefis olan kendi ürettiğim ekşi mayamdan dileyen üyelerimiz sipariş verebilir. Canlı ekşi maya eline ulaştığı zaman yapmanız gereken işlemler aşağıda yazmakta.

Benden ekşi maya isteyen değerli üyelerimiz için dikkat etmeleri gereken en önemli unsurun öncelikle hijyen olması gerektiğini belirtmek istiyorum. Ekşi mayayı içine koyacağınız cam kavanozu ve kapağını mutlaka kaynar su ile ya da doğal ev sirkesi ile dezenfekte edin. Dezenfekte işlemi ekşi mayanın tüm yaşamı boyunca bakteri bulaşmasının önüne geçmek için son derece önemli. aksi halde ekşi maya zararlı bakteriler sayesinde ölebilir. Ekşi mayayı her besleyişte kullanacağınız kaşık dezenfekte edilmiş bir kaşık olmalı. Tahta kaşık kullanmayın çünkü tahta kaşık mikrop ve bakterileri tutma özelliğine sahiptir. Bunun yerine kaliteli bir markanın silikon kaşığı ya da çelik kaşık kullanın. 
Yapmanız gerekenler şunlar;
1-Maya elinize cam bir kavanozda ulaşacak, kavanozu değiştirmenize lüzum yok. 
2-Mayayı maya ile aynı oranda un ve su ile besleyip (2 yemek kaşığı tepeleme gerçek un, 5-6 yemek  kaşığı kadar içme  suyu)  un ve suyu eklerken mayanın kendi kıvamını korumaya dikkat edin. 
3-Kavanozun ağzını aralık bırakarak mayanızı oda sıcaklığında bekletin.(göz göz olup 2 katına çıkana kadar)
4-Mayayı ekmek yapmadığınız zamanlarda dolaptan çıkararak madde 2 de ki gibi un ve su ile besleyin.Ekşi maya nasıl saklanmalı yazımı okuyunuz.
Ekşi maya ile yapabileceklerinizin bir sınırı yok. Normal bu zamana kadar kullandığımız endüstriyel mayanın kullanıldığı tüm alanlarda artık ekşi mayanızı kullanabilirsiniz. Evet ekşi maya şıp diye 40 dakikada size hamur kabartamaz, biraz zamana ihtiyacı vardır. Ama ona ayırdığınız zaman karşılığı o size sağlık ve lezzeti garanti eder. Bence buna fazlasıyla değer.

Afiyet olsun.

Online sipariş vermek için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. https://www.fermentemutfagim.com/

 Ekşi maya nasıl saklanmalı
Ekşi mayalı ekmek yapılışı
Ekşi mayalı taş fırın ekmeği
Gerçek ekmek
Ekşi mayalı Siyez ekmeği
Ekşi mayalı çavdar ekmeği
Ekşi mayalı sokak simidi
Ekşi mayalı tahinli bazlama
Ekşi mayalı haşhaşlı çörek
Ekşi mayalı ev pizzası


Doğal Zeytinyağlı Ev Yapımı Bitkisel Sabunlar


Evde kendi yaptığım zeytinyağlı ev yapımı doğal sabun çeşitlerine bugün 5 çeşit sabun daha ekliyorum. 
Yine tekrar tekrar da olsa belirtmek isterim ki tüm yaptığım sabunların ana malzemesi soğuk sıkım yemeklik zeytinyağıdır. İkincil yağlar ise Hindistan cevizi yağı, kakao yağı, Hint yağı, shea yağı, badem yağı, ve palm yağıdır. Sabunlaşma için de tabii ki Naoh. Sabunlarımın hepsinde renk vermek için baharat ve direk bitkilerden faydalanıyorum. Koku vermek istediğim zamanda esnsiyet bitki yağları kullanıyorum.

Neden kül suyu değil de Naoh ile sabun yaptığımı Evde sabun yapılışı 1. bölüm yazımda açıklamıştım okuyabilirsiniz. Kül suyu da zaten kostiktir deyip bu konuyu merak edenler için o yazıya havale edip geçelim.
Yaptığım sabunları soğuk pres yöntemi ile yapmaktayım. Evde sabun yapmak isteyenler tarifler için  Evde doğal sabun yapılışı 2. bölüm yazımı okuyabilirler. 
Geçtiğimiz günlerde bir mesaj almıştım facebook sayfamdan ;
"zeytinyağı ve çiçek yağı ile sabun yapmak istiyorum, 1 kilo sabun için ne kadar Naoh kullanmam lazım" diye.
Sabun yapmak krep yapmak gibi değildir maalesef, yukarıda linkini verdiğim yazılarda da anlattığım gibi ölçümler hassas mutfak terazisi ile yapılacak mutlaka ve her yağın sabunlaşma değeri üzerinden Naoh miktarı hesaplanacak. Her yağın sabunlaşma değeri farklıdır. Bunları tek tek yukarıdaki linklerde verdiğim formülleri kullanarak hesaplamak gerekir. Sabuna eklenen her yağ, gramına kadar sabunlaşma değeri hesaplanmadan toplam yağ oranının, su oranı hesaplanmadan sabun yapılamaz, yapılmaya çalışılabilir ama sabun olmaz. Sabun kesilince krem gibi kalıp yağ gibi yumuşacık olmalı, üzerinde kostik kalıntıları olan bir sabun yapılamamış bir sabundur. Kostik doğru hesaplanmazsa az eklenirse sabunlaşma olmaz, sıvı halde kalır. Çok katılırsa sabun kuruyunca kostiği kusar ve sabun kalıplarının üzeri unlu gibi beyaz beyaz olur.  Ya da yağ ile Naoh kalıpta ayrılır. İşte bu saydıklarım sabun yapamamanın örnekleridir. 
"Ben artık öğrendim, kaç keredir yapıyorum" diye bir yaklaşımı kimya kabul etmez. Sabun her seferinde formüle uyarak hesaplanır ve  her malzeme tek tek tartılarak hazırlanır. Hasılı kelam bu konuda uzun uzun okumadan, ya da eğitimini almadan sabun yapmaya kalkışmanın en masum sonucu sabun yapamamaktır. Ama çok ciddi sonuçları da vardır çünkü Naoh suyla kimyasal tepkimeye girince yakıcı bir maddedir. Tüm bunların ayrıntılarını merak edenler yukarıdaki linklere tıklayarak okuyabilir.

Kahveyi çok severim. Tabii ki gerçek Türk kahvesi olmalı, ya da filtre kahve.