7 Şubat 2016 Pazar

Badem Sütü ve Badem Unu Yapılışı


İnek sütünü fermente etmeden kullanmanın insan vücudu için pek bir yararı olmadığı ve içerdiği kalsiyum ve vitaminlerin fermente edilmeden emilimlerinin çok düşük olduğu ayrıca bir çok insanda laktoz ve kazein intoleransına sebep olduğu bir çok araştırmada açıklanıyor.

Ben mutfağımda uzun süredir fermente olmamış haliyle inek sütü kullanmıyorum. Yani yoğurt, peynir ve kefir dışında sütü saf haliyle içmiyor ve hamur işi yaparken de süt ilave etmiyorum. Hamur işi konusunda peynir altı suyu imdadıma yetişiyor tabi. Ama süt olarak içmek için ya da bazı sütlü tatlıların yapımında inek sütünün yerine geçecek bir sıvıya ihtiyaç oluyor tabi.  İşte badem sütü bu ihtiyacı karşılıyor. Ayrıca badem sütü yaparken badem unu da elde etmiş olacağımız için bu tarif iki kere kullanışlı hale geliyor.
Tarife geçmeden önce badem sütünün faydalarına değinelim;
"Badem sütünün emilimi  bademe göre çok daha kolaydır. Bu süt bademden elde edilmektedir ve görünüş ve tat açısından inek sütüne benzerdir.
Badem sütü ayrıca laktoz intoleransı (sindirimde sorun yaşayan) olan kişiler için son derece faydalıdır ve inek sütüne bir alternatiftir. Protein açısından zengindir ve vitamin, mineral ve antioksidanlarla yüklüdür. Vejeteryanlar için de idealdir. Ayrıca nötr bir tadı olduğu için milkshake yapıldığında mükemmel bir tat ortaya çıkar.
1) Badem sütü iyi bir magnezyum kaynağıdır. Ayrıca paratiroid bezinin çalışmasına yardımcı olan, kemik sağlığı için faydalı olduğu bilinen hormonların üretilmesinde etkili olur.
2) Ayrıca badem sütü manganez ile yüklüdür. Selenyum ve E vitamini içerir. E vitamini hücre zarlarını koruyan bir antioksidandır. Selenyum bağışıklık sistemi için önemlidir, ayrıca tiroid metabolizmasına yardımcı olur.