7 Aralık 2015 Pazartesi

Evde Fermente Sucuk Nasıl Yapılır

Evde sucuk nasıl yapılır

Sucuk doğru bir şekilde, yani geleneksel yöntemle yapılırsa fermente bir yiyecektir, probiyotiktir. Marketten aldığınız en iyi marka sucuğun bile içinde mutlaka raf ömrünü uzatacak koruyucu ve katkı maddeleri maalesef mevcut. Bir daha markete uğradığınızda en güvendiğiniz sucuk markasının içindekiler bölümünü okumanızı tavsiye ediyorum. Koruyucu, renklendirici asit düzenleyici vs... en güvenilir dediğiniz markada, en az 3 kalem katkı maddesi var.

İşlenmiş tüm et ürünlerinin sigara kadar kanserojen olduğu dünya sağlık örgütü WHO tarafından duyuruldu. Artık geleneksel yöntemle kendi sucuğumuzu kendimiz yapıp, bu probiyotik sağlık deposu et ürününden faydalanma zamanıdır diye düşünüp kolları sıvadım.

Fermente Gıdalar, Fermantasyon nedir?
Çeşitli kimyasal terimler ve Wikipedia'dan alıntılarla kafanızı şişirmeyeceğim. Fermantasyon aslında mayalanma demektir. Bir maddenin bakteriler ve mantarlar aracılığıyla kimyasal olarak çürümesine fermantasyon denir. Peki bu çürümüş gıdalar nasıl sağlıklı olabilir?
Bunun cevabını anlamamız için vücudumuzun işleyişine, özellikle de sindirim sistemimize ve bağırsaklarımıza bakmamız gerekmekte.

Artık kabul ediliyor ki bağışıklık sistemimizin %80 ini oluşturan bağırsak floramızdır. Parmak izi gibi kişiye özel olan bu florada yaşayan bakteri, mantar ve mayalar 500 ayrı tür civarındadır. Bağırsağımızda 100 tirilyon mikrop yaşar, bunlardan yararlı olanlara probiyotikler denir. Zararlı olanlar %10'u geçmez, şayet yararlı probiyotiklerimizi koruyabilirsek tabi. Probiyotikler, ürettikleri enzimler, vitaminler ve antibiyotik maddeler ile bize yardımcı oluyor, ayrıca toksit ve alerjik maddelerin kanımıza geçmesini engelliyor.
 Ya yararlı probiyotiklerimizi koruyamazsak,

Merhaba

Merhaba
Böyle bir blog açma gereği duydum, çünkü artık araştırmalarımı ve ürettiklerimi sizlerle paylaşmak istedim.
Blog yazarlığı aslında çok aşina olduğum bir konu. Başka konular ile alakalı yazdığım  bir web  sitem daha var.  Orada bir süre yazdım, çok güzel geri dönüşler de aldım fakat yazmayı sürdüremedim. Blog da böylece kapanmış oldu.
Konu mutfak, yemek, pişirmek, tarif olunca, pek çok site, blog bulmak mümkün. Bir yemek için tarif ararken konuyla alakalı onlarca blog ile karşılaşılıyor çoğu zaman.
Bu bloğu yemek tarifi vermek için açmadım.Yani patlıcan musakka, zeytinyağlı pırasa, başamel soslu lazanya tarifi yok. Ama yemek ve gıda, temizlik ve kişisel bakım ile ilgili pek çok tarif var.
Nasıl oluyor, hem yemek tarifi yok deyip, hem de