12 Temmuz 2016 Salı

%100 Bitkisel, Ev Yapımı Yağ ve Kir Sökücü


Zararlı kimyasallardan uzak bir ev hayatına geçtiğimde neyin yerine neyi koyacağıma dair uzun uzun araştırmalar yapmaya başladım. Bu konu ile ilgili yazılmış yayınlar, yabancı siteler, kimyasalların zararları derken her bir konu diğer konuyu açtı. Bazen çok bocaladım, ne yapacağımı şaşırdım, bazen kolayca yeni çözümler buldum.  Artık aylardır evimde, kişisel temizlik ve kişisel bakımda ve tüm ailemin de kişisel temizlik ve bakımında hayatımızdaki kimyasal içerikli bütün ürünleri çıkartıp attım ve hepsinin yerine %100 doğal çözümler buldum.
Zararlı ağır kimyasal madde içeren deterjan, çamaşır bulaşık makinesi deterjanı, el sabunu, sıvı sabun, çamaşır suyu, yer siler, yumuşatıcı, tuvalet lavabo temizleyicileri, yağ çözücü, kireç sökücü, lavabo açıcı...off ne kadar da çoklar ve hayatımızın her alanındalar. Say say bitmiyorlar, daha yarısını bile sayamamışımdır.
Hepsinin yerine daha az ve doğal malzemeyle çözüm bulmak mümkün. Ben de öyle yaptım.
Bu iş üzerine biraz kafa yormak okuyup araştırmak denemekten yılmamak gerekli yalnızca.
Benim tüm denemelerim artık sonuç verdi ve evimde temizlik malzemesi arayışlarım sona erdi. Her ürünün yerine geçecek ürünleri buldum denedim paylaştım ve paylaşmaya da devam ediyorum.