1 Mayıs 2016 Pazar

Peynir Altı Suyu ( Whey Proteini)


Evde şirden mayası ile doğal katkısız ve çok lezzetli peynirler yaptığımı takipçilerim biliyorlar. Evde şirden mayalı peynir yapılışı başlıklı tarifime başlığa tıklayarak ulaşabilirsiniz. Daha önce de peynir altı suyu whey ile ilgili bir yazı yazmıştım. O yazıyı yazdığımdan bu zamana kadar geçen sürede bu konudaki araştırmalarım doğrusunda bilgilerim de çoğaldı ve bu bilgileri sizlerle paylaşmak adına whey proteini ile ilgili 2. yazıyı yayınlamaya karar verdim.
Evde peynir yapmaya başladığınızda kaçınılmaz olarak pek çok miktarda da peynir altı suyunuz oluyor. Peki nedir peynir altı suyu whey, ne işe yarar?
İngilizce'de whey protein denen peynir altı suyu esansiyel amino asitler (vücuda dışarıdan alınması gereken elzem amino asitler) içeren bir proteindir.
Sütün içeriğinin %87 si su, % 13 ü katı maddedir. Bu katı maddelerin ise % 30 u yağ, % 37 si laktoz, % 27 si proteindir. Bu süt proteinlerinin %80 i kazein, %20 si whey proteininden oluşur. Whey proteini kazeinden çok daha kolay erir ve emilir. Bu protein sporcular için, kilo vermek isteyenler için, bağışıklık sistemini ve kemiklerini güçlendirmek için kullanılır ve fayda sağlar.

Whey proteininin faydalı olduğu alanlar;