24 Ocak 2016 Pazar

Zerdeçal Baharatını Beslenmemize Dahil Etmek


Zerdeçal antienflamatuar (vucütta iltihabı atıcı, ağrıyı yok edici) bir bitkidir. Zerdeçalı her ün kullanarak ondan faydalanmamız gerekir. Zerdeçalın en etkili maddesi curcumindir. Bağırsaklardan emilimi zordur, atılması kolaydır. 
Bu reçete ile hazırladığımız zerdeçal ile zerdeçal'in sistemden emilimi (bioyararlınımını) arttırıyoruz. Hatta Pubmed'de yayınlanmış bir makalede özetlenen şu; "Zerdeçal katılmış yiyeceklere karabiber eklemek, zerdeçal'in içinde bulunan en önemli etken maddesi olan curcumin'in bioyararlanımını 1000 kat artırır. Bu, karabiberde piperine adı verilen, karabibere acılık veren etken madde sayesinde olur. Zerdeçal ve karabiberi karıştırmakla, vücudumuzun zerdeçal emilimini %2000 artırabilirsiniz."
Reçetesini vereceğim zerdeçal'in bu karışımına yağ ilave ettiğimizde ise emilim çok daha kolaylaşıyor. Isı ise işin püf noktası.

Zerdeçal reçetesi malzemeler,

Hindistancevizi Yağı Sabunu


Sabun çeşitlerine eklediğim yeni tarifim Hindistan cevizi yağı sabunu. Sabunlaşma, cildi nemlendirme, köpürme faktörleri hesaplanarak gereken oranda sabuna ekledim. 
Sabun içerisindeki yağlar;
Hindistan cevizi yağı,
badem yağı,
palma yağı ve
zeytinyağı.
Bitki melisa yaprağı, baharat olarak mavi rengini vermek çivit (çivit otunun kökünden elde edilir. mavi renklidir) kullandım. 
Yaptığım sabunların hepsi soğuk pres yöntemiyle ısıl işlem görmeden yapılmıştır.
Hindistan cevizi yağının cilde olan yoğun faydalarından yararlanmak için bu sabun ideal oldu.