13 Ocak 2016 Çarşamba

Doğal Yağlardan El, Yüz, Dudak, Vücut Kremi


Ev yapımı doğal krem tarifimiz için buraya tıklayınız.
Doğal yağlardan yapılmış bu kremin içerisindeki yağların faydalarını okumak için buraya tıklayınız.
Doğal kremimiz sadece doğal yağlardan yapıldığı için tüm vücut, eller, çatlayan dudaklar ve yüz için kullanımı uygundur. 
Kesikler, yanıklar, pişik, kuru cilt, ayak mantarı için kullanılabilir ve fayda sağlanır. 
Bu merhem serin ve karanlık bir yerde muhafaza edilmelidir. Bir yıla kadar bozulmadan kalır. Buzdolabına koymak kış aylarında gerekli değildir, direk güneş ışığına maruz bırakmayın. Yazın çok sıcaklarda krem içindeki yağlar eriyebilir o zaman buz dolabında muhafaza ederek kullanmak daha kullanışlı olabilir.
Açıkçası ben bu yaşa kadar yüzüme herhangi bir krem kullanmadım. İlk kez kendi yaptığım bu kremi banyo sonrası yüzümdeki T bölgesinde yaşadığım kuruluk sebebiyle kullanmaya başladım ve çok memnun kaldım. 

Kefir Sabunu


Kefirin faydaları artık herkes tarafından bilinmekte. Probiyotiklerin kraliçesi kefiri ben mümkün olduğunca hayatımın her alanında kullanmaya çalışıyorum. Her gün bir büyük su bardağı kefiri hem içiyor, hem de evdekilere içiriyorum. 
Kefirin cilt sağlığı için olan faydaları da bir çok yerde yazmakta. Yine de biz bilmeyenler için kefirin cilde olan faydalarının üzerinden geçelim.

Kefirin cilde faydaları;


Kuru ciltleri nemlendirmekte olağanüstü faydası olan kefirin, kırışıklık ve sarkmalara da önemsenecek yararları var. Ayrıca cilt lekelerini düzenli kullanımda yok ederken, ciltte yenilenme ve canlılık kazandırıyor.
Kefir sabunu içeriğine geçmeden önce meraklısına doğal sabun tarifi içeren yazılarımın linkini vermek istiyorum. Evde doğal sabun yapmak ile ilgili yazılarıma buradan ve buradan ulaşabilirsiniz. 

Ev yapımı doğal kefir sabununun içeriğinde neler var;

Sabun ve Kremde Kullandığım Bitkisel Yağlar ve Faydaları


Sabun yapımında ve krem yapımında sadece doğal yenebilen yağları kullanıyorum. Bu yağların tamamı ve faydalarından bir kısmı aşağıda belirtilmiştir;Hindistan cevizi yağı için doğal nemlendirici diyebiliriz. Hücrelerdeki kolojen miktarını yükseltir ve kırışıkları önler. Antibakteriyel özelliğe sahiptir, mantar oluşumunu önler. 

Cildin yumuşak ve elastiki görünüm kazanmasını sağlar. Cildin ihtiyacı olan pek çok vitamini içerisinde barındırır. A, D, E, ve F vitaminlerinden zengindir. Egzama, alerji, yanık ve kızarıklık gibi pek çok cilt sorunuyla mücadele eder. Sivilceler için faydalı bir yağdır.

Ev Yapımı Zeytinyağlı ve Kakao Yağlı Sabun


Ev yapımı doğal sabunlarımın artık görücüye çıkma zamanı geldi. Bu bölümde iki çeşit sabun tanıtacağım size.
Tanıtıma geçmeden önce evde sabun yapılışı bölüm 1 için buraya, bölüm 2 için buraya tıklayın. 
Evde yaptığım doğal sabunlar için kullandığım doğal bitkisel yağların faydaları hakkında bilgi almak için buraya tıklayın. 


İlki doğal zeytinyağlı sabun;