30 Mayıs 2016 Pazartesi

Amaranth Tohumlu Mercimek Köftesi


Mercimek köftesinin seveni çoktur. Bol ekşili, yeşillikli, yanında domates salatalıkla ya da turşuyla servis edilince tadına doyulmaz lezzetine kim hayır diyebilir ki?
Mercimeğin yüksek besin değerine sahip olması ve çok faydalı bir baklagil olması da mercimeği her tür tarifte kullanıp bol bol yemek için ayrı bir sebep.
Glutensiz beslenenler ya da başka bir sebeple bulguru beslenmelerinden uzak tutanlar için çözüm niteliğinde bir tarif var bugün yayında.
Ben bulgur olarak sadece siyez bulguru kullanıyorum, onun dışında bir bulgur benim mutfağımda yok. ancak siyez de olsa sınırlı tüketmeye özen gösteriyorum karbonhidrat değerinden dolayı.
Mercimek köftesini çok seviyorsunuz, bulgur yemiyorsunuz, peki mercimek köftesini bulgursuz nasıl tutturacaksınız? Dahası  bu köftenin içine bulgur yerine ne katalım ki tadı bildiğimiz mercimek köftesi olsun, besin değeri bulgurdan kat be kat üstün olsun ve gluten içermesin? Bu soruların yanıtı Amaranth tohumu.
Amaranth tohumu nerden alınır diye siz sormadan ben söyleyeyim hemen. Ben migrostan alıyorum.
Mercimek köftesini sadece mercimek ile yapmaya çalışanların tarifleri de var ama tutmayan, cıvık bir kıvam elde ediliyor. Tarafımdan bir kaç kez denendi ama onaydan geçmedi.