28 Şubat 2016 Pazar

Vanilya Özütü


Vanilya özütü nedir?

"Vanilya özütü, dünyanın en pahalı zirai ürünlerinden biri olan vanilyayı uzun bir süre bozulmadan saklayabilmemizi ve tatlı ve hamur işlerinde doğal ve ekonomik bir şekilde kullanabilmemizi sağlayan alkollü bir solüsyondur. Fırında geçen sürede vanilya özütünün içerdiği alkolün hemen hemen tamamı uçar, geriye vanilyanın aroması kalır.
Aslında vanilya çubuğunun ömrü oldukça uzun. Vanilya özütü olarak değerlendirdiğinizde çok daha uzun süre dayandığı bir gerçek ama kaliteli bir vanilya çubuğunu tazeliğini kaybetmeden vakumlu bir pakette veya hava geçirmeyen, tıpayla kapatılmış cam bir tüpte, mutfağınızın güneş görmeyen bir köşesinde en az 1 sene boyunca saklayabilirsiniz. Dolayısıyla, vanilya özütü hazırlamanın asıl sebebi, ortadan ikiye kesip tohumlarını çıkarttıktan sonra kurumaya başlayıp kokusunu ve aromasını hızla kaybeden bu pahalı zirai ürünü potansiyelini kaybetmesine izin vermeden birden çok tarifte kullanabilmek."

Siyez Unlu Krep


Hafta sonu kahvaltınıza lezzet katacak pratik bir tarif var bugün. Siyez unlu krep. Bildiğiniz unlarla yapılan krepten çok daha lezzetli oluyor. Yapılışı pratik, lezzeti mükemmel. O zaman tarife geçelim.

Siyez unlu krep için malzemeler 

(3 kişilik)
3 yumurta
2 su bardağı peynir altı suyu (yoğurt,kefir altı suyu da olabilir)
Siyez unu
kaya tuzu