5 Şubat 2016 Cuma

Doğal Çikolata Tarifi


Evde çikolata yapmak kulağa çok ütopik gelebilir ama aslında pek de öyle değil. 
"Evde çikolata yapmaya ne gerek var markette bir sürü çikolata var alır yerim" diyorsanız sizi tutmayalım ama biz içerisinde onlarca katkı maddesi olan ve çikolata dışında aslında her şeye benzeyen o kimyasal katkı maddeli ürünleri evimize ve ağzımıza sokmaz olduk uzun zamandır.
Rafine şeker bile kullanmazken markette satılan çikolataları organik de olsa alıp tüketemez olunca evde kendimiz yapalım dedik.
Malzemeleri aldıktan sonra yapmak zor değil ve gerçekten çikolata dünyasına adım atınca yine yaratıcılığınız konuşturacağınız bambaşka bir dünyayla karşılaşıyorsunuz.
Bu tarifim klasik sade çikolata için. Bundan sonra meyveli ve kuru yemişli, dolgulu çikolatalar da yapıp, tarifleri yayınlamaya devam edeceğim.
Ben ham organik kakao kullandım. Madem doğal çikolata yapıyoruz en doğal ve en iyi malzemeden yapmak gerekir diye düşündüm. Kakao yağı alırken yine katı granül formunu almanız şart, yenen kakao yağı budur. Vanilya olarak asla markette satılan vanilinleri kullanmam ve satın almam çünkü onların gerçek vanilyayla hiç bir ilgisi yok. Vanilin, kağıt üretiminin bir yan ürünü olan ligninden sentetik olarak üretilen bir madde. Ham maddesi kereste olan sentetik bir malzemeyi mutfağıma orum.sokmuy Kendi yaptığım vanilya özütünü kullandım. Vanilya çubuğu çekirdeği de kullanılabilir.
Vanilya özütü tarifine başlığa tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Açıkçası çikolatanın malzemesi zaten bir kaç kalem. Bu malzemeler ne kadar kaliteli ve doğalsa yapacağınız çikolata da o oranda lezzetli olacaktır. O yüzden tüm malzemelerin üzerinde tek tek durdum.

Doğal çikolata için malzemeler