6 Ocak 2016 Çarşamba

Ev Yapımı Cildi Besleyen Krem Yapılışı


Beslenme deyince aklımıza, vücudumuza sadece oral yolla alınan besinlerin gelmesi doğal . Ancak cildimize de temas eden her şeyin derimiz tarafından emilip, kanımıza  karışması gibi bir gerçek var. İşte bu yüzden, ev temizliği, kişisel temizlik ve bakım ürünlerinde kimyasaldan arınmış doğal ürünlere yönelmediğimiz sürece tam anlamıyla doğal beslenmiş olamayız.

El, yüz, vücut kremlerinde de bir sürü zararlı kimyasalın, boyanın, parfümün, raf ömrünü uzatan koruyucu katkı maddelerinin olduğunu  tahmin etmesi zor değil. Ufak bir araştırmayla kozmetikte kullanılan zehirlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Havalar soğumaya başlayınca ellerimin doğal nemini kaybettiğini ve cildimin kuruduğunu fark ettim. Evde kantaron yağı olduğu için, bir müddet kantaron yağı uyguladım ama pek bir faydası olmadı. Kantaron sıvı bir yağ olduğu için ciltte uzun süre kalmıyor. Ben de başladım kremleri araştırmaya. Güzel bir tarife ulaştım ama her zamanki gibi tarifi birebir uygulamak yerine kendime göre modifiye ettim. Tarifteki ölçüleri değiştirdim, bazı yağları ekledim ve tarifte E vitamini ilavesi vardı ben onu da çıkarttım. Ayrıca bulduğum tarifte zeytinyağı vardı, ben onu da kantaron yağıyla değiştirdim. Ortaya çok güzel bir krem çıktı. Ben çok memnun kaldım, sizlerle paylaşmak istedim. Kıvam olarak bildiğimiz krem kıvamında, ele çok rahat sürülüyor.