13 Temmuz 2016 Çarşamba

Evde Sürdürülebilir Kimyasalsız Temizlik Mümkün


Neredeyse bir yıl olacak evden tüm kimyasalları atıp yerine doğal ürünler koyalı. Bir sürü ıvır zıvır, ona ayrı buna ayrı deterjan of ne kadar da zordu. Şimdi bir sabun, bir sirke diye özetleyebilirim temizlik malzemelerimi. Siz "özetleyecektin madem bu yazı niye" demeden ben kısaca izah edeyim hepsini.
Evimde kullandığım tüm doğal ürünlerin fotoğrafını çektim sizler için ve ben yapabiliyorsam siz de yaparsınız, diyorum. Hadi hemen büyük bir çöp poşeti alın elinize ve ne kadar zararlı kimyasal içeren, deterjan, kişisel bakım ürünü, kişisel temizlik ürünü, sabun, sıvı sabun varsa içine doldurun ve çöpe atın. Evet marketten satın aldığınız sabun da dahil. O sabun değil deterjan çünkü, tamamen sentetik.

Mutfakta kullandığım temizlik malzemelerim

Evde Soğuk Sıkım Hindistan Cevizi Yağı Yapılışı


Evde soğuk yöntemle Hindistan cevizi sütü yapılışını Hindistan cevizi sütü yapılışı tarifimde detaylıca anlatmıştım.
Tarifi aynen uygulayarak ısıl işleme maruz kalmadan ve hiçbir vitamin değerini kaybetmeden hazırladığımız Hindistan cevizi sütünden yağı nasıl elde edeceğiz onu anlatacağım.

Evde soğuk sıkım Hindistan cevizi yağı için malzemeler

Önceden soğuk yöntemle hazırlanan Hindistan cevizi sütü
Cam kavanoz
Huni
Pamuk

Yapılışı

Önceden soğuk yöntem ile hazırladığımız Hindistan cevizi sütünü yayvan ve kapaklı bir cam kaba aktarıp 24 saat buz dolabında bekletiyoruz..