22 Haziran 2016 Çarşamba

Hindistan Cevizi Sütü Yapılışı


Nette Hindistan cevizi sütü araması yaptığınızda pek çok blogda yayınlanmış birbirinin aynı tarifler karşınıza çıkıyor ancak bu tariflerin hepsinin de ortak noktası Hindistan cevizi sütünü yapmak için sıcak hatta kaynar su kullanmaları. 
Hindistancevizi yağı yapısındaki laurik asit ve kaprilik asit sayesinde tüm bakteri ve virüslerle mücadelede eşsiz bir şekilde etkinlik gösterir. Özellikle Kaprilik asit muhtelif mantar hastalıklarını yok edici gücü ile bilinir. Hindistan cevizi içinde hem doymuş yağ, hem tekli doymamış yağ(Oleik asit), hem de çoklu doymamış yağ asitleri(Linoelik asit) bulunur. Ayrıca Hindistan cevizinde, vitamin E, vitamin K, ve demir gibi bazı mineraller de vardır.
İçindeki çok değerli yağ asitleri, vitamin ve mineraller ısıl işlem görürse yani yüksek ısıya maruz kalırsa okside olarak faydalarını kaybeder, hatta kısmen trans yağa dönüşerek zararlı bir forma dönüşür. 
Peki neden herkes Hindistan cevizi sütü tarifini kaynar su ile yapıyor ve yayınlıyor. Çünkü zaten insanların çoğunda araştırma dürtüsü yerini kopyala yapıştır dürtüsüne bırakmış durumda. Herkes birbirinin aynı tarifleri yazıyor çoğunlukla. Diğer sebebi de bu şekilde Hindistan cevizi sütü yapmak daha kolay. Toplam 10 dk bir süre gerektiriyor bu tarifleri uygulayıp süt elde etmek.
Hal böyle olunca en sağlıklı Hindistan cevizi sütü tarifini yayınlamak da yine bana düştü.