30 Ocak 2016 Cumartesi

Evde Arap Sabunu Yaptım


Abarttığımı düşünüyorsanız, yazımı okuyunca düşünceniz değişecek emin olun.
Evden tüm kimyasal temizlik maddelerini atmaya kalkınca karşıma kocaman bir sorun ve soru çıktı "peki bunların yerine ne kullanacağım?". 
Piyasada organik bir o kadar da astronomik fiyata deterjanlar, kimyasal olmadığını savunan, ne menem olduğu belli olmayan pazarlamaya yönelik network marketing ürünler ve benzerlerini buldum. Tabi hepsini bir kalemde es geçerek elimde doğal neler var onlara baktım.

Yıllardır kullanıla gelen doğal temizlik ürünü Arap sabununu güvenle pek çok temizlikte kullanabileceğime karar verdim ve hemen marketten bir kaç marka alıp kullanmaya başladım. Mutfakta bulaşık deterjanı olarak, yer silerken vs kullanmak üzere aldığım Arap sabunlarının en güvenli ve doğal temizlik ürünü olduğu kanaatindeydim. 
Bu arada zeytinyağlı doğal sabun arayışlarım ve doğal sabunu kendim nasıl yapabilirim araştırmalarım da son hızla devam ediyordu. Bu bağlamda bazı sabun üreticileriyle de telefonda görüşmeler yapıyordum ki, Arap sabunlarıyla ilgili acı gerçeği böylece öğrenmiş ve netten de doğrulatmış oldum. 

Maalesef geçmişten gelen Arap sabunu kültürü yerini koruyamamış. Artık Arap sabunları atık yağlardan, yani yanmış kanserojen yağlardan imal ediliyor. Yanmış yağdan gelen kötü kokuyu kamufle etmek için de