20 Ağustos 2016 Cumartesi

Kışlık Menemen KonservesiMeyve ve sebzeleri sadece kendi mevsiminde yiyerek sağlığa doğru çok önemli bir adım atmış oluruz. Her meyve ve sebze sadece mevsiminde doğal yöntemlerle üretilebilir. Kışın aldığınız domates biberin zaten saman gibi tadından bunu tahmin etmek zor değil. Tadı bile olmayan bu plastiğimsi üründen sağlık beklemek zaten çok büyük hayalcilik olacakken vücudumuza bir sürü hormon ve toksin madde de doldurmuş oluruz.
Bizim eve bir yıldan uzun bir süredir tüm meyve ve sebzeler sadece mevsiminde giriyor. Geçen kış hiç taze domates, biber, salatalık, patlıcan, kabak gibi yaz sebzeleri alıp tüketmedik. Haziran ayının sonlarında ilk domates, biber, salatalığı alınca evde bir bayram havası oluştu. Çocuklar aslında bu sebzelerin sadece yazın yetiştiğini bu zamana kadar bilmiyorlardı bile. Büyük bir özlemle bir kış domatese, bibere kavuşmayı bekledik. Bu bekleyiş bana çocukluk yıllarımı hatırlattı. Eskiden bahar aylarında turfanda olarak çıkan domates biberin aslı, tüm lezzetiyle yazın başlardı ve kokusuyla tadıyla yemeye doyamazdık. 
Geçen yaz da domates, biberlerle yaptığım menemenlikleri bir kış yemek yapımında kullandım. Fermente kuru fasulye tarifimde de bu konserve, malzeme listesinde geçer. 
Bu yıl kışlık menemenlik yapıp yapmama konusunda çok kararsız kalmıştım aslında. Çünkü ilaçsız domates, biber bulabilme, o kadar domates biberi eve taşıma gibi pek sorunu beraberinde getirdiği için şimdilik erteliyordum.
Sonra Tobra organik tarım ürünleriyle tanıştım ve organik sertifikalı yerli tohum (hibrit değil) domates biberi getirebileceklerini duyunca kışlık menemenler için kolları sıvadım.
Yaptığım kışlık menemen için kullandığım domates, kıl biber ve kapya biber organik sertifikalı ve pestisit raporlu ürünler. Hepsinin sertifika ve analiz raporlarını yazının sonuna ekledim.