10 Aralık 2015 Perşembe

Ekşi Mayalı Sokak Simidi
Ekşi mayalı hamur yapımını buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Artık elimizde mükemmel fermente edilmiş, probiyotik ve sağlıklı bir ekşi mayalı hamurumuz var.Bu hamur ile yapabilecekleriniz sizin hayal gücünüzle sınırlı.

Elbette siyez ununda ya da diğer yerli buğdaydan üretilmiş taş değirmen unlarının ekşi maya ile fermente edilmemiş hallerinde de çok az miktarda da olsa glüten var, ama bu glüten endüstriyel unlara nazaran oldukça düşük ve ekşi maya bakterileri tarafından parçalandığı için insan sindirim sistemi için uygun hale gelmiş, sindirilebilir bir glüten.Öte yandan modern buğdayın zaten %10 luk kısmını glüten oluşturur ve bu unla ve ticari mayalarla yapılan hamurlarda glüten olduğu gibi kalır ve besin olarak alındığında da sindirilemez ve sizi hasta eder. Tabi bu bahsettiğimiz zaman içinde edindiğiniz kronik hastalıkların ve gıda intöleraslarının da temelini oluşturan bir durumdur. 
Düşük glüten bu unlardan elde ettiğimiz ekşi mayalı hamurla, oklavalı tarifleri kolayca yapmanız açısından bir engeldir. Buna rağmen az miktarda küçük ve kalın  yuvarlakların açılması gerektiği tarifleri bu hamurla da yapabiliriz.

Ben bu gün ekşi hamurla çarşı simidi yaptım. Bir ismi de sokak simidi olan tarifim aşağıda;

Her zaman yoğurduğum ekmek hamuruna ilaveten kullandığım iki malzeme var sokak simidi hamurunda.

Ekşi mayalı sokak simidi için gerekli malzemeler;

1 yumurta, gezen tavuk yumurtası (organik yumurta da kullanılabilir)
1 çay bardağı zeytin yağı (tereyağ da kullanılabilir)