14 Ağustos 2016 Pazar

Probiyotik Şeftalili Sorbe


Yaz bitmeden serinleten sağlıklı tariflerime bir yenisini daha eklemek istedim.
Daha önce, Çilekli Probiotik dondurma ve Ev Yapımı Gerçek Dondurma
tariflerini yayınlamıştım.
Sıradaki tarif yine yapılması kolay, rafine şeker ve süt içermeyen, pişirme gerektirmeyen, probiotik ve pratik bir tarif.

Probiotik şeftali sorbesi için malzemeler

Dilimlenmiş ve dondurulmuş 3-4 adet şeftali
2-3 yemek kaşığı hurma suyu (linke tıklayarak dükkan sitemizden satın alabilirsiniz.)
1 probiotik toz kefir mayası (linke tıklayarak dükkan sitemizden satın alabilirsiniz.)

Hasta Değil Susuzsunuz


Su hayat kaynağımız, susuz yaşam mümkün değil.
Su sadece yaralı değil, doğanın en basit, en etkili ve en güvenli ilacı. Dr. F. Batmanghelıdj "hasta değil susuzsunuz" diyor "Su" isimli kitabında.
İranlı Dr. F. Batmanghelıdj sadece su ile tedavi ettiği hastalarını ve bilimsel çalışmaları ışığında yazdığı kitabında suyu en iyi anlatanlardan.
Susuzluğun pek çok hastalığın aslında ana sebebi olduğunu kitabında çok derin anlatan dr. Batmanghelıdj, kitabında su ile tedavi ettiği hastalarının hikayelerinden de bahsediyor.

Çay, kahve, alkol ya da hazır içeceklerin suyun yerini tutacağını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu içeceklerin içinde su olduğu doğru ancak birçoğu kafein gibi su tutan maddeler içerir. Bu maddeler yalnızca içinde çözündükleri suyun vücut tarafından kullanılmasına engel olmakla kalmayıp, vücut depolarından da su alırlar. Kahve çay alkol, ya da diğer hazır içecekleri içtiğimizde vücudunuz içtiğiniz sıvı miktarından çok su kaybeder. Bu içecekleri içtikten sonra idrar miktarınızı ölçerseniz, bunun içilen sıvıdan daha fazla olduğu görülecektir. Ayrıca sıcak içecekler içildikten sonra içeriden ısınan vücut kendini soğutmak için terleme yoluyla derideki gözeneklerden de su kaybeder.


Vücudun her gün suya gereksiniminin 46 nedeni